Menu Zamknij

Certyfikat Blisko Natury

Agroturystyka Polesie znalazła się w elitarnym gronie jedynie 7 agroturystyk w Polsce, którym przyznano certyfikat „Agroturystyka Przyjazna Naturze – Blisko Natury” z najwyższą kategorią (3 listki). Certyfikat „Blisko Natury” przeznaczony jest dla obiektów turystyki wiejskiej oferujących poszerzony, głębszy i przemyślany kontakt z naturą. Jednym słowem dla tych, którzy posiadają ofertę turystyki przyrodniczej, a sam obiekt nie jest uciążliwy dla środowiska. To pierwszy i jedyny tego typu certyfikat w Polsce, który skupia się głównie na ofercie turystyki przyrodniczej prowadzonej w ramach działalności obiektu.

 

Operatorem certyfikatu jest Instytut na rzecz Ekorozwoju z Warszawy, a kryteria jego przyznawania zostały opracowane m.in. dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Aby uzyskać certyfikat należało spełnić kilkadziesiąt kryteriów ekologicznych funkcjonowania obiektu w sposób przyjazny dla środowiska w zakresie energii i ogrzewania, zarządzania odpadami, gospodarowania wodą i ściekami, żywności oraz stanu ogólnego obiektu.

Ważnym kryterium było także posiadania oferty przyrodniczej dla turystów i dostępności sprzętu niezbędnego do jej realizacji. Komisja Certyfikująca odwiedzała każdy obiekt i skrupulatnie sprawdzała spełnienie każdego warunku. Dopiero po tym procesie Kapituła Certyfikatu podjęła ostateczną decyzję o przyznaniu certyfikatów w poszczególnych kategoriach (od 1 do 3 listków). Posiadanie tego certyfikatu podnosi rangę naszego obiektu i daje okazję dotarcia do nowych klientów zainteresowanych atrakcjami przyrodniczymi. Najwyższy stopień certyfikatu otrzymało jedynie 7 obiektów w Polsce, a wśród nich także my!!!

Nasz dom wybudowany został z certyfikowanego drewna (FSC) i posiada szereg rozwiązań proekologicznych, w tym m.in. takie jak: – kotłownia opalana biomasą (pelletem), – rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła), – przydomowa oczyszczalnia ścieków, – perlatory – ograniczniki zużycia wody, – system segregacji odpadów, – oświetlenie LED, – i inne.

Dodatkowo dla naszych Gości przygotowaliśmy grę terenową po najbliższej okolicy, która umożliwia zapoznanie się z osobliwościami przyrodniczymi i kulturowymi naszej małej miejscowości. Dla małych grup organizujemy wycieczki przyrodnicze. Na zamówienie prowadzimy szkolenia, warsztaty i prelekcje z zakresu turystyki, agroturystyki i ekoturystyki.

Zapraszamy do współpracy z nami, także w tym zakresie!